ما بارها در قالب مقالات و ویدیوهای آموزشی گفته ایم که برخی فنون و تکنیک های شنا را شما بدون نیاز به شرکت در دوره‌ای خاص می‌توانید یاد بگیرید! یعنی مثلا زمانی که برای شنا کردن به استخر می‌روید و قصد دارید به صورت تفریحی شنا کنید، این تکنیک ها را هم اجرا و تمرین کنید تا به آن ها مسلط شوید.

البته توجه داشته باشید که پیش از اجرای این حرکات و تمرین آن ها در استخر، حتما باید به قدر کفایت راجع به آن ها مطلب خوانده باشید و با مشاهده ویدیوهای آموزشی شکل اجرای آن ها را یاد گرفته باشید. همچنین حتما باید در استخرهایی که منجی غریق دارند این حرکات را تمرین کنید تا خدای نکرده مشکلی برایتان پیش نیاید!

شناوری در آب یا همان فلوتینگ در شنا یکی از همین حرکات و تکنیک هایی است که فقط با کمی دقت و بدون نیاز به مربی متخصص، می‌توانید آن را یاد بگیرید و یک قدم از سایر افرادی که در دوره های آموزش شنا شرکت می‌کنند جلو بزنید.

من تصمیم گرفتم در این مطلب به آموزش شناور ماندن روی آب بپردازم و این تکنیک را به صورت کاملا مبتدی و مرحله‌ای به شما شنا دوستان عزیز بیاموزم. پس اگر تصمیم گرفته اید شنا کردن را یاد بگیرید اما هنوز در کلاس آموزش شنا ثبت نام نکرده اید، با من همراه باشید که این مطالب در هیچ دوره و کلاسی آموزش داده نخواهند شد بجز دوره های آموزش فراشنا.

 

فلوتینگ در شنا چیست؟

تابحال درباره فلوتینگ در شنا چیزی شنیده اید؟! اگر این اصطلاح را قبلا شنیده باشید حتما همان لحظه این سوال در ذهنتان شکل گرفته که فلوتینگ چیست و چه ارتباطی به شنا و شنا کردن دارد؟!

اگر بخواهم به زبان ساده و در یک جمله به این سوال پاسخ بدهم باید بگویم منظور از فلوتینگ همان شناور ماندن در آب استخر است. شما برای این که بتوانید حرکات دست و پا را اجرا کنید و با اجرای این حرکات رو به جلو شنا کنید، باید ابتدا درون آب شناور شوید که همین شناور شدن در آب را فلوتینگ در شنا می‌گویند.

جالب است بدانید بسیاری از افراد علاقمند به شنا چون از شناور ماندن روی آب می‌ترسند یا نگرانند که نکند توانایی لازم برای اجرای این حرکت را نداشته باشند، به طور کلی دست از یادگیری شنا می‌کشند. در حالی که فلوتینگ از دور دشوار است و وقتی آموزش آن را شروع کنید متوجه خواهید شد که چقدر آسان و شیرین بوده و شما خبر نداشتید!

شناوری در اب چیست

انواع فلوتینگ در آب

خیلی از افراد تصور می‌کنند شناوری در آب فقط یک حالت دارد در حالی که این حرکت تقریبا به 4 شکل مختلف اجرا می‌شود که شما باید مرحله به مرحله و به ترتیب آن ها را یاد بگیرید و متناسب با نوع شنا آن ها را اجرا کنید.

انواع فلوتینگ در آب از آسان به دشوار که شما باید به ترتیب آن ها را یاد بگیرید عبارتند از؛

فلوتینگ سینه

فلوتینگ سینه اصلی‌ترین نوع شناوری و غوطه ور شدن در آب است، یعنی سایر فلوتینگ ها مثل لاک پشت و ستاره با افزودن حرکاتی به این نوع از فلوتینگ حاصل می‌شوند به همین دلیل هم است که شما ابتدا باید این نوع از شناوری را که آسان‌تر هم است یاد بگیرید.

در این نوع از فلوتینگ شما فقط باید به سینه درون آب قرار بگیرید و به اصطلاح بخوابید، پاها را با کمی فاصله از یکدیگر قرار دهید و دست ها را در دو طرف بدن نگهدارید و به همین راحتی درون آب شناور شوید! ریلکس بودن و سبک کردن بدن یکی از فنون بسیار مهمی است که در شناوری به سینه به شما کمک خواهد کرد.

فلوتینگ لاک پشت

فلوتینگ لاک پشت دومین نوع از انواع فلوتینگ است و همانطور که گفته شد با افزودن برخی حرکات به فلوتینگ سینه، انجام می‌شود. برای اجرای این تکنیک شما باید پاها را آرام آرام از حالت شناور در آب در سینه جمع کنید تا به این ترتیب بتوانید در آب غوطه ور شده و به دنبال آن شروع به شنا کردن کنید.

فلوتینگ ستاره

فلوتینگ ستاره از دیگر حالت های شناوری در آب است که در لیست تکنیک های اساسی شنا نیز جای دارد. در این نوع از فلوتینگ شما باید مثل یک ستاره دریایی درون آب شناور شوید و دست ها و پاهای خود را مثل یک ستاره در موازات یکدیگر قرار دهید.

شما برای اجرای حرکت ستاره می‌توانید به پشت یا به سینه درون آب قرار بگیرید، به همین دلیل هم است که این فلوتینگ برای شروع انواع شنا کاربرد دارد.

سرخوردن در آب

سرخوردن نیز یکی از زیر مجموعه های فلوتینگ و شناوری در آب به حساب می‌آید و این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید درون آب شناور شوید و با حفظ تعادل استارت شنای مورد نظر را بزنید. برای سرخوردن در آب شما حتما باید فلوتینگ سینه را به طور کامل فرا گرفته باشید، در نتیجه اگر مبتدی هستید و به تازگی شروع به یادگیری شنا کرده اید این شیوه را چندان به شما توصیه نمی‌کنم.

فلوتینگ پشت

فلوتینگ پشت آخرین حالت غوطه وری در آب است که باید یاد بگیرید. اجرای این حرکت تقریبا شبیه به فلوتینگ سینه است منتهی با این تفاوت که در این حالت شما به پشت درون آب شناور می‌شوید.

شناور شدن به پشت یکی از روش های پیشنهادی مربیان و متخصصان به افرادی است که شنا کردن بلد نیستند یا کلا شنا کردن را دوست ندارند اما به دنبال کسب آرامش و به اصطلاح ریلکس کردن در آب و بهره‌مندی از دیگر فواید ورزش های آبی هستند.

آموزش شناور ماندن روی آب

حالا وقت آن رسیده که به آموزش انواع فلوتینگ در آب بپردازیم، اما باید قول بدهید که به ترتیب و با صبر و حوصله تمام مراحل را اجرا کنید و برای اجرای انواع روش های شناوری در آب عجله نداشته باشید!

آموزش فلوتینگ سینه

 1. به قسمت کم عمق استخر بروید و با هر دو دست میله کنار دیواره استخر را بگیرید.
 2. نفس خود را حبس کرده و آرام آرام دست ها را رها کنید.
 3. همزمان با رها کردن دست ها پاها را بالا بیاورید تا روی آب شناور شوید.
 4. بعد از تمام شدن نفس و هوایی که حبس کردید آرام و به نوبت پاها را روی زمین بگذارید و بایستید.
 5. حالا مجددا نفس گرفته و حرکات قبل را تکرار کنید.

چند نکته مهم:

 • برای شناور شدن در آب هیچ عجله‌ای نداشته باشید
 • از کج شدن بدنتان در آب واهمه نداشته باشید و اجازه دهید تا بدنتان بالانس شود و به تعادل برسد
 • بدن شما تا وقتی روی آب شناور خواهد ماند که هوا داشته باشید

آموزش فلوتینگ لاک پشت

همانطور که بالاتر هم گفتم، فلوتینگ لاک پشت ادامه فلوتینگ سینه است. بنابراین شما برای اجرای آن باید تمام مراحل بالا را طی کنید و به سینه در آب شناور شوید، پس از شناوری کامل در آب باید آرام و به صورت همزمان هر دو زانو را درون شکم خود جمع کنید و با هر دو دست آن ها را بگیرید (پاهای خود را در شکم بغل کنید).

چانه را به گردن بچسبانید و با حداقل انقباض به بدنتان اجازه دهید که در آب غوطه ور شده و به تعادل برسد.

آموزش فلوتینگ ستاره

برای اجرای فلوتینگ ستاره مجددا باید مراحل فلوتینگ سینه و پس از آن فلوتینگ لاک پشت را اجرا کنید و بعد از آن به آرامی دست ها و پاهای خود را به قرینه یکدیگر باز کنید و همانطور که گفته شده مثل یک ستاره دریایی درون آب شناور شوید.

آموزش فلوتینگ به پشت

برای شناوری در آب به پشت نیز باید مراحل زیر را طی کنید؛

 1. کنار دیواره استخر بایستید و با دو دست خود میله کنار دیواره را بگیرید.
 2. نفس را حبس کرده و دست ها را رها کنید و این بار به پشت درون آب شناور شوید.

فلوتینگ به پشت همانطور که خودتان هم متوجه شدید، خیلی آسان‌تر از شناوری به سینه است چون در این حالت شما می‌توانید دم و بازدم داشته باشید و نفس بکشید. منتهی توجه کنید که حبس هوا راز اصلی شناوری در آب است حال فرقی ندارد این شناوری به پشت باشد یا به سینه!

آموزش سرخوردن در آب

برای سرخوردن و شناور شدن در آب با این روش حتما حتما ابتدا شناوری به سینه را یاد بگیرید و تمرین کنید تا به آن مسلط شوید سپس مراحل زیر را طی کنید؛

 1. در قسمت کم عمق استخر و کنار دیواره بایستید.
 2. به دیواره تکیه داده و کف یکی از پاهای خود را روی دیواره قرار دهید (اگر راست دست هستید کف پای راست و اگر چپ دست هستید کف پای چپ را روی دیواره بگذارید تا تسلط بیشتری داشته باشید).
 3. هر دو دست خود را صاف بالای سرتان قرار دهید به طوری که بازوها به گوش ها چسبیده باشند.
 4. بالاتنه خود را با زاویه 90 درجه به سمت جلو خم کنید به طوری که صورت و سینه شما روی آب قرار بگیرد.
 5. حالا پای دیگر خود را از زمین بلند کرده و کنار پایی که روی دیواره است بگذارید.
 6. با بدنی کشیده روی آب سوار شده و با هر دو پا دیواره را هُل بدهید و در آب شناور شوید.

نکته: برای یادگیری بهتر و دقیق‌تر سرخوردن در آب توصیه می‌کنم مقاله‌ای که صرفا با هدف آموزش این تکنیک تالیف شده و در سایت فراشنا قرار گرفته را مطالعه کنید.

سخن پایانی

نکته پایانی این که برای شناوری بهتر در آب و اجرای فلوتینگ حرفه‌ای هرگز بدن خود را منقبض نکنید و همچنین هرگز نفس و هوای داخل بدن خود را تا آخر خالی نکنید!

با شرکت در دوره های آموزش شنای مجموعه فراشنا به بهترین شکل ممکن و تحت نظر برترین مربیان شنای ایران، شناوری در آب و سایر تکنیک ها و حرکات شنا را خواهید آموخت. پس اگر به این ورزش آبی علاقه دارید فرصت را از دست ندهید و همین حالا در دوره مد نظر خود ثبت نام کنید و فقط در عرض یک ماه صفر تا صد یکی از 4 شنای اصلی را یاد بگیرید.


در ادامه بخوانید: ماساژ ورزشی چیست؟


فراشنا
تیم تخصصی آموزش شنا و ورزش های آبی

برای ارتباط بیشتر با ما و مشاورین ما با پیج اینستاگرام ما همراه باشین!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.5]