مطمئنا همه شما در استخرها، پارک های آبی، سواحلی که شنا کردن در آن ها مجاز است و دیگر اماکن آبی منجیان غریق را دیده اید و کم و بیش با وظایف آن ها آشنا هستید. اما الان که به این فکر افتاده اید تا به عنوان نجات غریق شروع به کار کنید، قطعا به اطلاعات بیشتر و کاملتری نیاز خواهید داشت! ما در این مقاله، به بررسی نقش حیاتی منجیان غریق، وظایف و مسئولیت های خطیر ایشان و همچنین مهارت ها و آموزش های لازم برای تبدیل شدن به یک نجات غریق پرداخته ایم. پس اگر علاقمند ورود به این شغل هستید، حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

ثبت نام آمادگی نجات غریق

نجات غریق کیست؟ نجات غریق چیست؟

نجات غریق فردی آموزش دیده و آشنا با تمام فنون شناست که وظیفه نظارت بر فعالیت های آبی، مراقبت از جان افراد حاضر در مکان های آبی و نجات جان انسان های در حال غرق شدن را بر عهده دارد. با این تفاسیر، شخصی که این سِمَت و جایگاه شغلی را دارد به نوعی نگهبان جان مردم محسوب می‌شود!

وظایف نجات غریق

وظایف اصلی که فدراسیون نجات غریق و غواصی جمهوری اسلامی ایران برعهده افراد فعال در این جایگاه شغلی گذاشته عبارتند از؛

 • نظارت بر شناگران: این افراد باید به طور مداوم بر فعالیت شناگران در محیط آبی نظارت داشته باشند و حرکات و رفتار آن ها را زیر نظر بگیرند تا در صورت مشاهده هرگونه خطر یا مشکل، به سرعت واکنش نشان داده و اقدام کنند.
 • پیشگیری از غرق شدن: ارائه هشدارها و راهنمایی های لازم به شناگران، علامت‌گذاری مناطق خطرناک، و آموزش اصول اولیه ایمنی در محیط های آبی از جمله اقدامات پیشگیرانه‌ای هستند که توسط این افراد انجام می‌شوند.
 • نجات افراد غرق شده: در مواقعی که فردی در حال غرق شدن باشد، نجات غریق باید با استفاده از مهارت ها و تجهیزات تخصصی خود، او را از آب خارج کرده و اقدامات لازم برای احیای او را انجام دهد.
 • ارائه کمک های اولیه: در صورت بروز هرگونه حادثه یا آسیب دیدگی برای شناگران، منجیان غریق موظف هستند تا اقدامات اولیه‌ی کمک های اولیه را برای آن ها انجام داده و در صورت نیاز، شرایط را برای انتقال مصدوم به مراکز درمانی فراهم کنند.
 • حفظ نظم و آرامش در محیط آبی: این افراد همچنین باید با ایجاد نظم و انضباط در محیط آبی، از بروز هرگونه رفتار مخاطره آمیز یا خطرناک که می‌تواند منجر به غرق شدن افراد شود، جلوگیری کنند.

مهارت ها و آموزش های لازم برای نجات غریق شدن

شما برای این که بتوانید به عنوان نجات غریق استخدام شوید و فعالیتتان را در این حوزه آغاز کنید، باید یکسری مهارت داشته باشید که مهمترین آن ها عبارتند از؛

 • مهارت های شنا: تسلط بر سبک های مختلف شنا مانند کرال، قورباغه، پروانه و همچنین توانایی انجام شنای قدرتی و سرعتی.
 • توانایی جسمانی: برخورداری از قدرت و استقامت بدنی بالا برای خارج کردن افراد در حال غرق از آب و نجات جان آن ها.
 • مهارت های کمک های اولیه: آشنایی با اصول کمک های اولیه و احیای قلبی ریوی (CPR) که از مهمترین مهارت هاست.
 • توانایی حل مسئله و تصمیم‌گیری سریع: تصمیم‌گیری سریع و صحیح در مواقع بحرانی و خطرناک، با حفظ خونسردی.
 • توانایی برقراری ارتباط: برقراری ارتباط موثر با شناگران، ارائه هشدارها و راهنمایی های لازم به منظور پیشگیری از غرق شدن، و همچنین ایجاد آرامش در بین افراد حاضر در محیط آبی.

چگونه نجات غریق شویم؟

برای تبدیل شدن به یک نجات غریق ماهر و کارآمد می‌بایست 3 مرحله زیر را طی کنید؛

 1. شرکت در آزمون ورودی نجات غریق درجه 2
 2. گذراندن دوره های آموزشی و کسب مهارت های مورد نیاز از این طریق (به شرط اخذ نمره قبولی در آزمون ورودی)
 3. شرکت در آزمون خروجی نجات غریق درجه 2

✅ در صورت نیاز می‌توانید پیش از آزمون ورودی هم یک دوره آموزشی بگذرانید. در این دوره تمامی موارد آزمون را به صورت کاملا تخصصی فرا می‌گیرید و به این ترتیب با آمادگی بالا در آزمون شرکت می‌کنید.

✅ پس از عبور از مراحل گفته شده و ورود به این شغل، باید هر سال در آزمونی تحت عنوان “آزمون آمادگی نجات غریق” که توسط فدراسیون برگزار می‌شود شرکت و مدرک رسمی دریافت کنید.

✅ تنها شرط آزمون ورودی نجات غریق نیز داشتن حداقل سن 16 سال تمام است.

موارد آزمون ورودی نجات غریق درجه 2

 • 200 متر کرال سینه که خانم ها باید در کمتر از 4 دقیقه و 30 ثانیه و آقایان باید در کمتر از 4 دقیقه طی کنند.
 • 100 متر قورباغه که خانم ها باید در کمتر از 2 دقیقه و 15 ثانیه و آقایان باید در کمتر از 2 دقیقه طی کنند.
 • 1 دقیقه شناوری روی آب با کمک تکنیک پای دوچرخه

موارد آزمون خروجی نجات غریق درجه 2

آزمون خروجی که با قبولی در آن، کارت رسمی فدراسیون برای شما صادر می‌شود متشکل از 3 آزمون جداگانه است؛

آزمون عملی نجات غریق درجه 2

 • 100 متر کرال سینه سرعتی ( خانم ها کمتر از 1 دقیقه و 30 ثانیه، آقایان کمتر از 1 دقیقه)
 • 100 متر شنای کامل پهلو (هر پهلو 50 متر)
 • 75 متر پشت مقدماتی (25 متر دست مقدماتی، 25 متر پای مقدماتی، 25 متر دست و پای مقدماتی به طور همزمان)
 • 100 متر کرال سینه با سر خارج از آب و سه قوس قائم در فاصله 20 متر و عمق 2 متر و 5 متر
 • 20 متر شنای زیرآبی در عمق 2 متر (بدون نفس‌گیری)
 • اجرای 3 روش حمل غریق (حمل زیربغل، حمل سینه، حمل hip یا لگنی)

✅ در این مورد از آزمون، شیوه نزدیک شدن به غریق در هر کدام از روش های حمل نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

 • بیرون کشیدن غریق از آب با شیوه صحیح
 • اجرای فنون رهایی از غریق

آزمون CPR (آزمون عملی CPR)

آزمون CPR که در اصل یکی از زیرمجموعه های آزمون عملی محسوب می‌شود شامل امدادرسانی به 5 گروه زیر است که باید در کمتر از 6 دقیقه انجام شود؛

 • امدادرسانی به غریق نوع 1 (غریق به هوش یا بیهوش که تنفس و نبض دارد)
 • امدادرسانی به غریق نوع 2 (غریق بیهوش که نبض دارد ولی تنفس ندارد)
 • امدادرسانی به غریق نوع 3 (غریق بیهوش که فاقد نبض و تنفس است)
 • امدادرسانی به غریقی که دچار آسیب نخاعی شده
 • امدادرسانی به غریقی که دچار انسداد راه تنفسی شده

آزمون تئوری نجات غریق درجه 2

آزمون تئوری یا کتبی بعد از پشت سر گذاشتن دو مرحله قبل برگزار می‌شود و شامل سوالاتی است که همگی از روی کتاب تالیف شده توسط فدراسیون، طرح می‌شوند. بنابراین اگر به مباحث کتاب مسلط باشید، بدون شک نمره قبولی این آزمون که حداقل 14 است را کسب خواهید کرد.

تاریخچه نجات غریق در جهان و ایران

نجات غریق سابقه‌ای طولانی و پرفراز و نشیب دارد. ریشه های آن را می‌توان در دوران باستان جستجو کرد، زمانی که مردم برای نجات جان خود و دیگران از غرق شدن در آب تلاش می‌کردند. اولین سازمان های مربوط به نجات افراد در حال غرق، در قرون وسطی تاسیس شدند. اما در قرن 19 میلادی و با افزایش محبوبیت ورزش شنا، نیاز به افراد دارای مهارت در این زمینه نیز بیشتر شد و به دنبال آن سازمان ها تربیت منجیان غریق و آموزش شیوه های مدرن نجات به ایشان را شروع کردند. در ضمن فدراسیون بین المللی نجات غریق (ILS) در قرن 20 تاسیس شد.

حدودا در سال 1314 بود که شخصی به نام گیبسون، این رشته را به ایرانیان معرفی کرد. از آن پس کلاس ها و دوره های آموزشی آن در تهران و تحت نظارت افرادی مثل گیبسون و گرنی و … شکل گرفتند. در سال 1342 بود که ایران به عضورت فدراسیون ILS درآمد.

سخن پایانی فراشنا با متقاضیان نجات غریق

به عنوان نکته پایانی باید بدانید که گذراندن دوره های آمادگی نجات غریق، قبل از شرکت در آزمون ورودی و شروع دوره های رسمی، برای شما بهتر است! چون در این دوره که توسط مربیان مجرب مجموعه ما برگزار می‌شوند تمام ابهاماتی که درباره این شغل و نحوه ورود به آن دارید رفع خواهد شد و به این ترتیب بدون هیچگونه چالش و نگرانی، در آزمون ورودی شرکت کرده و از آن سربلند بیرون خواهید آمد و به نوعی می‌توان گفت چند گام جلوتر از افراد مبتدی خواهید بود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره ویژه کافیست با شماره 44047342-021 تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.5]