بسیاری از افراد زمانی که می‌خواهند به استخر بروند فقط یک مایو و یک حوله همراه خود می‌برند، این افراد معمولا کسانی هستند که سالی یکبار در استخر شنا می‌کنند! اما شما که شنا کردن را به چشم ورزش می‌بینید و قصد دارید به شکل حرفه‌ای آن را ادامه دهید مسلما باید با لوازم شنا و کاربرد آن ها آشنا باشید و حتما از آن ها استفاده کنید. یا اگر قصد ثبت نام در کلاس شنا را دارید باید بدانید برای کلاس شنا چه وسایلی لازم است؟!

فراشنا در کنار آموزش تکنیک های شنا، تک تک تجهیزات شنا را نیز به همراه کاربرد و موارد استفاده آن ها به شما معرفی می‌کند. فقط یک نکته مهمی که ذکر آن قبل از شروع بحث حائز اهمیت است این که فراشنا فروشگاه تجهیزات و وسایل شنا نیست و صرفا جهت افزایش اطلاعات و آگاهی شما لیست وسایل شنا را معرفی می‌کند تا با خرید آن ها با آمادگی کامل در کلاس های آموزشی حاضر شوید.

ثبت نام در کلاس های آموزش شنا مبتدی

 

لیست وسایل کمک آموزشی شنا و کاربرد آن ها

اگر در حال یادگیری شنا هستید یا این که قصد دارید برای یادگیری این ورزش پرطرفدار و جذاب اقدام کنید، باید یک سری وسیله کمک آموزشی تهیه کنید که مهمترین آن ها عبارتند از؛

اسنورکل شنا

اسنورکل وسیله‌ای است که در تنفس و هواگیری به شما کمک می‌کند، با وجود این وسیله دیگر نیازی نیست برای هواگیری سرتان را بیرون از آب بیاورید یا تمام حواس و تمرکز خود را بر روی هواگیری و نفس کشیدن منعطف کنید و به این ترتیب از یادگیری تکنیک های مهم‌تر باز بمانید.

البته حتی با وجود اسنورکل شنا نیز حتما باید هواگیری را تمرین کنید چون امکان دارد در مسابقات یا آزمون ها استفاده از این وسیله ممنوع باشد. در ضمن این وسیله مختص شناگران مبتدی نیست و بسیاری از شناگران حرفه‌ای نیز در تمرینات طولانی مدت از آن استفاده می‌کنند.

 

لوازم کمک آموزشی شنا؛ اسنورکل شنا

 

تخته شنا (Board Swimming)

تخته شنا همانطور که از نامش پیداست یک تخته پلاستیکی سبک است که تعادل شما را در شنا کردن و مخصوصا در حین آموزش و تمرین حرکات پا افزایش می‌دهد، بنابراین این وسیله بیشتر برای افراد مبتدی و در حال آموزش کاربرد دارد اما شناگران حرفه‌ای هم گاها در حین اجرای حرکات پا از آن استفاده می‌کنند.

 

برای کلاس شنا چه وسایلی لازم است؟ - تخته شنا

 

نودل شنا

نودل شنا یک وسیله ساخته شده از فوم پلی اتیلن است که غالبا در اندازه 170 سانتی متری ساخته می‌شود و به دلیل وزن بسیار سبکی که دارد روی آب شناور می‌مانند و شما برای حفظ تعادل می‌توانید از آن استفاده کنید. نودل شنا علاوه بر حفظ تعادل شناگران کاربردهای دیگری هم دارد مثلا برای حفظ تعادل افراد در آب درمانی و انجام حرکات فیزیوتراپی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

وسایل کمک آموزشی شنا؛ نودل شنا

 

بازوبند شنا، حلقه و جلیقه نجات؛ وسایل کمک آموزشی شنا کودکان

بازوبند، حلقه و جلیقه نجات از جمله لوازم مورد نیاز آموزش شنا کودکان  هستند که به دلیل هوایی که در داخلشان پر شده، کودک را روی آب شناور می‌کنند و مانع از فرو رفتن کودک زیر آب می‌شوند و در نتیجه هم ترس کودک از آب را از بین می‌برند و هم این که روند آموزش تکنیک ها و فنون شنا به کودک را تسریع می‌بخشند.

 

وسایل مورد نیاز استخر برای کودکان

 

دوقلو شنا

دوقلو نیز یک جسم سبک است که داخل مایو یا در بین دو مچ پا یا میان دو زانو قرار می‌گیرد و به این ترتیب تعادل بدن شما را بالا می‌برد. البته در حال حاضر از این وسیله به تعداد بالا و برای حفظ تعادل استفاده نمی‌شود بلکه فقط برای جلوگیری از منقبض کردن بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس حتی اگر مربی در ترم های اول آموزش، به شما استفاده از دوقلو را پیشنهاد داد، از آن استفاده نکنید مگر برای قسمت هایی از بدن که به صورت ناخودآگاه آن را منقبض می‌کنید و به این ترتیب آن قسمت از بدن شما شناور بودن خود را از دست می‌دهد. زیرا در صورت استفاده بیش از حد از دوقلو، به آن عادت خواهید کرد و پس از مدتی دیگر قادر به حفظ تعادل بدن بدون آن نخواهید بود.

 

برای رفتن به استخر و شنا چه وسایلی لازم است؟

وسایل لازم برای کلاس های شنا که بالاتر آن ها را معرفی کردیم، همانطور که از عنوانشان پیداست صرفا به درد شناآموزان می‌خورند و داشتن آن ها برای افرادی که شنا کردن را بلدند هیچ ضرورتی ندارد. اما این بدان معنا نیست که شناگران ماهر یا افرادی که برای تفریح و راه رفتن در آب و … به استخر می‌روند نیاز به هیچ وسیله‌ای ندارند! بلکه شناگران ماهر و سایر افرادی که برای تفریح، راه رفتن در آب و … به استخر می‌روند نیز می‌بایست وسایل لازم برای استخر را همراه اشته باشند. در ادامه لیست این لوازم را مشاهده می‌کنید؛

عینک شنا

عینک یکی از اصلی‌ترین وسایل شنا است که پس از مطرح کردن پرسش برای رفتن به استخر و شنا چه وسایلی لازم است؟ به ذهن هر شخصی متبادر می‌شود. عینک شنا وسیله‌ای است که مانع از ورود آب به چشم شده و در نتیجه از چشمان شما در برابر کلر آب و بروز حساسیت های احتمالی ناشی از برخورد آب با چشم ها محافظت می‌کند.

عینک های شنا در انواع و اقسام مختلف تولید می‌شوند و شما می‌توانید بسته به نیاز و سایز صورت و بودجه خود یکی از آن ها را تهیه کنید. فقط اگر می‌خواهید در کلاس های آموزشی شرکت کنید و به همین خاطر قرار است عینک مدت زیادی روی چشمان شما باشد، عینک خیلی سفت که فشار زیادی به اطراف چشم وارد می‌کند نخرید. این مدل عینک ها با نام عینک مسابقه شناخته می‌شوند و برای استفاده کوتاه مدت در حد چند دقیقه مناسبند نه استفاده طولانی مدت.

کلاه شنا

کلاه از دیگر لوازم و وسایل شنا در استخر است که استفاده از آن در استخرهای عمومی هم برای بانوان و هم برای آقایان اجباریست، چرا که مانع از افتادن تارهای مو در آب می‌شود و به نوعی بهداشت شخصی به حساب می‌آید و هم این که از برخورد مستقیم آب با مو و آسیب رسیدن به مو جلوگیری می‌کند و مزیت سوم آن نیز این است که مانع از ریختن موها جلوی چشمان شما می‌شود.

مایو شنا

مایو شنا را تقریبا همه می‌شناسند و از کاربرد آن نیز مطلعند! در حال حاضر مایوها تنوع بسیار بالایی دارند که شما بر حسب جنسیت و راحتی خود می‌توانید یکی از آن ها را خریداری نمایید.

دماغ گیر و گوش گیر

دومین تجهیزاتی که قطعا بیشتر افراد در پاسخ به سوال برای رفتن به استخر و شنا چه وسایلی لازم است؟ خواهند گفت همین دماغ گیر و گوش گیر هستند. این دو وسیله که غالبا جنس سیلیکونی دارند مانع از ورود آب به بینی و گوش های شما می‌شوند پس اگر در هواگیری مشکل دارید و همین باعث ورود آب به بینی‌تان می‌شود یا این که بعد از بیرون آمدن از استخر احساس درد در ناحیه گوش می‌کنید بهتر است از این دو وسیله استفاده کنید.

فین و کفی شنا

فین شنا یکی از تجهیزاتی است که هنگام شنا کردن می‌توانید آن ها را بپا کنید و کفی نیز دقیقا مثل فین است که به دست ها متصل می‌شود. این دو وسیله به شما کمک می‌کنند تا در حین اجرای حرکات دست و پا قدرت و سرعت بیشتری داشته باشید. استفاده از کفی و فین شنا به شناگران مبتدی چندان توصیه نمی‌شود زیرا همانطور که گفته شد سرعت و قدرت شما را افزایش داده و اعتماد به نفس کاذب به شما می‌دهند و همین باعث می‌شود تا در آینده دچار مشکل شوید و نتوانید آنطور که باید تکنیک های شنا را به درستی اجرا کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم کامل‌ترین لیست لوازم شنا و وسایل مورد نیاز استخر برای کودکان و بزرگسالان را به شما معرفی کنیم. اکنون با خیالی آسوده و اطلاعات کافی می‌توانید تجهیزات شنای مورد نیاز خود را بخرید و از آن ها استفاده کنید، فقط حتما به نکات گفته شده درباره فین و کفی و دوقلو شنا توجه داشته باشید! این نکات تجربه چندین ساله مربیان فراشنا است که ما در اختیار شما قرار دادیم.


فراشنا
تیم تخصصی آموزش شنا و ورزش های آبی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.5]