تصویر وسایل کمک آموزشی شنا

وسایل کمک آموزشی شنا :

وسایل کمک آموزشی شنا: در هر رشته ای یه سری ابزار و وسایل هست که برای آموزش یا اجرای بهتر تمرینات در دسترس ما قرار گرفته که اگر در مواقع درست و به انداره و طبق اصول ازشون استفاده کنیم خیلی در روند پیشرفت به ما کمک میکنن!
در شنا هم یه سری ابزار کمک آموزشی هست که در مواقع مختلف کاربرد دارن و برای درک بهتر تکنیک ها کارآمد هستن امروز با فراشنا  بیشتر باهاشون آشنا میشیم!

 

 • Board Swimming یا تخته شنا :

تخته شنا یکی از وسایل کمک آموزشی برای تمرین و آموزش در شناست که برای حفظ شناوری بدن شناگران روی آب استفاده میشه.
مقاومت بالا و عدم غرق شدن از ویژگی های اصلی تخته های شناست.
اندازه استاندارد تخته های شنا طول ۴۰ و عرض ۲۸ سانتی متر و قطر ۳ سانتی متره.
البته تخته های شنا در ابعاد و طراحی های دیگه ای هم تولید میشن.
موقع استفاده از تخته شنا، سر شنا آموز معمولا بالای سطح آب قرار داره و احساس تمرکز و ریلکسی بهشون میده!

 

 • دوقلو شنا: 

دوقلوی شنا یکی از مهمترین و کاربردی ترین وسایل آموزش شناست که باعث بالا نگه داشتن بدن به خصوص پایین تنه موقع شنا کردن میشه ؛ و جنسش از فوم نرم و و بهداشتیه!

 • درک موقعیت درست بدن 
 • خستگی کمتر در شنا 
 • امکان تمرکز روی تکنیکی خاص 
 • کمک به چرخش بالا تنه شناگر در انجام حرکات کرال سینه
 • ایجاد تعادل در اب موقع تمرین و یادگیری حرکات شنا از فواید دوقلو شناست 

دوقلوها به دلیل حجم بالایی که دارن به راحتی روی آب شناور می مونن و در اب فرو نمیرن!
رنگ بندی، ابعاد و تعداد لایه های دوقلوهای شنا بسته به کاربرد و سفارش ، متنوعه!

 

 • نودل شنا:

نودل شنا از وسایل کمک آموزشیه شناست که به تازگی بین مربیان رواج زیادی پیدا کرده ؛ جنس فوم پلی اتیلن شناور داره؛ این وسیله به دلیل خاصیت شناور بودن علاوه بر شناوری و کمک به آموزش، در آب درمانی هم استفاده زیادی داره!

ویژگی ها و کاربرد های نودل شنا:

 • شناوری کامل روی آب و کمک به تعادل فرد
 • مناسب برای استفاده در همه سنین
 • تولید شده در اندازه ۱۷۰ سانتی متری و اندازه های متفاوت
 • مناسب برای انجام حرکات فیزیوتراپی و آب درمانی 
 • تولید شده در رنگ های متفاوت و متنوع

 

 

 • بازوبند شنا

بازوبند شنا یکی از محبوب ترین وسایل کمک آموزشی بین کودکانه و به خاطر هوای موجود در اون باعث شناور موندن کودک روی آب میشه؛ بازوبند شنا از لایه های وینیل یا پلاستیک نرم پی وی سی با ضخامت 0.25 میلی متر ساخته شده و می تونه فشار وزن رو راحت تحمل کنه!

بازوبندهای شنا به صورت جفت یا دو عددی استفاده میشن و از کیفیت های بالایی برخودرار هستن؛ بازوبند شنا برای ایمنی کودکان و یادگیری شنا در آب به کار میرن ؛ بازوبند رو باد کنین و روی بازوهای کودک بزارین ؛ به تشخیص مربی باد بازوبند در آموزش شنا کودکان زیاد و کم میشه تا کودک کم کم احتیاجش رو نسبت به اون از دست بده و کامل شناور بشه.

 

 • فین و کفی برای شناگران مبتدی:

فین و کفی برای شناگران مبتدی: بیشتر شناگران مبتدی چون به تازگی وارد عرصه شنا شدن وسایل کمک آموزشی براشون خیلی جذابه ، اغلب از مربی خواهان اجازه برای تمرین با این وسایل هستن ؛ از جالب ترین این وسایل بر اشون فین و کفیه!
ما بارها و بارها شنا کردن افراد مبتدی با فین و کفی رو نقض کردیم و خیلی جدی اخطار دادیم اما چرا؟

اگه تمرینات شنای شناگران حرفه ای ر و از نزدیک دیده باشین متوجه شدین که بیشتر اونا فین شناشون رو با هیچی تو دنیا عوض نمی کنن!
اشتباه نکنین ، ما اعتقاد نداریم که فین های شنا به ضرر شناگرا عمل می کنه برعکس، اگر از اونا درست استفاده بشه، بهترین مکمل در تمرینات شنا هستن اما همونطور که در ابتدای پاراگراف گفتیم ؛ فقط برای شناگران حرفه ای!
چرا شنا کردن با فین و کفی برای شناگران مبتدی ممنوعه رو امروز با فراشنا بررسی میکنیم!

 

 • شنا با فین و کفی تقلب یا کمک؟

مربی خوب گوش کن: هدف شناگر مبتدی از آموزش شنا یادگیری تکنیک های پایه برای شناوری و پیشرویه به همین دلیل باید به مرور زمان و انجام تمرینات مستمر سرعتشونو بالا ببرن ؛ اگه از ترم های اول آموزش بهشون فین و کفی بدین ناخوداگاه توی این تمرینات سرعتشون بالاتر از حد معمول میره و اعتماد به نفس کاذب بهشون دست میده ولی به محض دراورد فین و کفی سرعتشون کم میشه و خودشون رو میبازن و دیگه هیچ تلاشی برای بالا رفتن سرعتشون نمیکنن در این صورته که کلا استایل شناشون خراب میشه.
پس لطفا با فکر اینکه اینجوری باعث پیشرفت سریع ترشون میشین بهشون خیانت نکنین!

 

 • درگوشی فراشنا با شناگران مبتدی:

شنا آموز عزیز ما خوب میدونیم که بالا رفتن سرعت شناتون چقدر براتون مهم و هیجان انگیزه ولی نه به هر قیمت!
اگر عادت به سرعت فین و کفی کنی و خودت هیچ تلاشی برای پیشرفتت نکنی در آینده ای خیلی نزدیک تایم اوردن و رکورد شکنی و شناهای استقامتی برات خیلی دشوار میشه و به مشکل میخوری ؛ پس یکم صبر و کن تلاش کن تا یادگیری چهار شنا رو به اتمام برسونی و بتونی با فواید فین و کفی همراه بشی و هر روز فوق العاده تر شنا کنی ؛ پس مثل همیشه میگیم عجله ممنوع!
از روند پیشرفتت لذت ببر!

 

 • کفی شنا: 

از وسایل کمکی شناست که تقریبا برای سطوح پیشرفته شنا استفاده میشه و برای بهتر شدن تکنیک دست شناگر در آب به کار میره؛ این وسیله با بیشتر کردن تماس کف دست با آب، مقاومت بیشتری ایجاد میکنه!
کفی وسیله ایه که روی کف دست قرار میگیره و مساحت کف دست رو زیاد میکنه ؛ در نتیجه موقع تمرین، فشار بیشتری به ماهیچه میاره که باعث بالا رفتن قدرت عضلات میشه.
کفی مدل ها و شکل های متفاوتی دا ره اما معمولا یک ورقه ی پلاستیکی مربع یا مستطیل شکله که با بندهای کشی به انگشتان متصل میشه و مثل یک صفحه ، کف دست شناگر رو پوشونده تا سطح برخورد دست با آب بیشتر و در نتیجه مقاومت آب رو افزایش میده و باعث افزایش قدرت و مقاوم در دستها و بازوهای شناگر میشه.

 

 • فین شنا: 

یکی دیگه از وسایل کمک آموزشی در شنا که بسیار نقش مهمی در تمرینات شناگران داره فین شناست؛ فین شنا دو نوع قدرتی و سرعتی داره که امروز با فراشنا باهاش آشنا میشیم!

 

فین شنا قدرتی:
در زمان خرید فین شنا قدرتی به یک نکته توجه کنین که این فین ها به دلیل باله های کوتاهی که دارن انرژی کمتری به پا منتقل میکنن و در نتیجه برای داشتن سرعت بیشتر باید بیشتر پا بزنین که باعث تقویت ماهیچه های پا شناگران می شه!

فین شنا سرعتی:
در فین های سرعتی باله های فین بلنده و کمک می کنه در آب سرعت بیشتری داشته باشین و در کل هدف از استفاده از فین در تمرینات درک بهتر تکنیک و لمس بهتره آب در شناگرانه.


اگه میخوای اطلاعات بیشتری راجب فین و کفی داشته باشی این ویدیو رو ببین : شنا با فین ممنوع شد 


تصویری از وسایل کمک آموزشی شنا

 • اسنورکل: 

برای کسانی که تمرینات مداوم و طولانی انجام میدن حذف عمل گردش سر و گردن الزامیه؛ شناگران برای هواگیری مجبور به حرکت دادن سر هستن که تا حد زیادی سرعت و تمرکزشون رو از بین میبره و این حرکات متوالی ممکنه در دراز مدت به شناگر آسیب بزنه پس به همین علت در تمرینات شنا از وسیله ای به نام اسنورکل استفاده میکنیم!

چجوری از اسنورکل استفاده کنیم؟

 • کلاه شناتون رو بزارین.
 • عینک شناتون رو بزنین. 
 • قطعه دهانی اسنورکل رو در دهان بذارین. 
 • بند را به عقب بکشین تا قالب سر روی پیشونی شما قرار بگیره. 
  ممکنه در اویل استفاده از اسنورکل کمی دچار دستپاچگی بشی، اما زود بهش عادت می کنی!
  اگر آب وارد لوله شد، می تونی با یک بازدم محکم آب رو از اسنورکل خارج کنی؛ با این حال همیشه یکم آب تو اسنورکل باقی میمونه، که مشکلی ایجاد نمیکنه اما یکم اذیت میکنه بهتره چند ثانیه وایستین و آب رو خالی کنین!

 

کاربرد اسنورکل برای شناگران:

 • ست های طولانی 
 • تمرینات اصلاح تکنیک 
 • جلوگیری از آسیب گردن 
 • ایجاد تمرکز بیشتر در شناگر 

در این مقاله با چندتا از اساسی ترین وسایل کمک آموزشی ، فواید و کاربرد اونا آشنا شدیم تا از تمام امکانات در جهت پیشرفت استفاده کنیم!
در آپدیت جدید مقاله وسایل بیشتر رو آنالیز میکنیم پس با ما همراه باشین…


فراشنا
تیم تخصصی آموزش شنا و ورزش های آبی

برای ارتباط بیشتر با ما و مشاورین ما با پیج اینستاگرام ما همراه باشین!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.5]