قبل از شناخت لوازم شنا و کاربرد آن ها در دوره آموزش شنا ثبت نام نکنید

 

بسیاری از افراد زمانی که می‌خواهند به استخر بروند فقط یک مایو و یک حوله به عنوان وسایل شنا همراه خود می‌برند، این افراد معمولا کسانی هستند که سالی یکبار در استخر شنا می‌کنند! اما شما که شنا کردن را به چشم ورزش می‌بینید و قصد دارید به شکل حرفه‌ای آن را ادامه دهید مسلما باید با لوازم شنا و کاربرد آن ها آشنا باشید و حتما از آن ها استفاده کنید.

فراشنا در کنار آموزش شنا تک تک تجهیزات شنا را نیز به همراه کاربرد و موارد استفاده آن ها به شما معرفی می‌کند. فقط یک نکته مهمی که ذکر آن قبل از شروع بحث حائز اهمیت است این که فراشنا فروشگاه تجهیزات و وسایل شنا نیست و صرفا جهت افزایش اطلاعات و آگاهی شما لیست وسایل شنا را معرفی می‌کند تا با خرید آن ها با آمادگی کامل در کلاس های آموزش شنا حاضر شوید.

پس اگر در دوره های آموزش شنای فراشنا یا هر مجموعه دیگری ثبت نام کرده اید و اکنون به دنبال این هستید که بدانید به چه لوازم و تجهیزاتی احتیاج پیدا خواهید کرد، با ما همراه باشید.

در ضمن با مطالعه سایر مقالات موجود در وب سایت فراشنا می‌توانید شنا پروانه، کرال سینه، قورباغه را به صورت کاملا رایگان بیاموزید.

با لوازم شنا و کاربرد آن ها بیشتر آشنا شوید

 

برای رفتن به استخر و شنا چه وسایلی لازم است؟

این یک سوال کلی است که از جانب بسیاری از شنا آموزان و شناگران مطرح می‌شود و شاید سوال شما هم باشد! اما پیش از پاسخ به این سوال ابتدا باید بررسی شود که آیا شما شنا آموز هستید یا نه شنا کردن را بلدید و برای شنا کردن به استخر می‌روید اما اکنون قصد خرید وسایل شنا دارید و می‌خواهید پیش از خرید با این وسایل و کاربرد آن ها آشنا شوید.

زیرا لوازم شنا در اصل به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ لوازم اصلی شنا و لوازم کمک آموزشی شنا.

معرفی لوازم شنا و کاربرد آن ها

لوازم اصلی شنا همان لوازم و تجهیزاتی هستند که شما چه شنا آموز باشید و چه شناگر مبتدی و حرفه‌ای به آن ها احتیاج پیدا خواهید کرد و باید آن ها را تهیه کنید. حتی اگر شنا کردن یک ورزش دائمی برای شما نیست و فقط به عنوان تفریح آن را انجام می‌دهید نیز بهتر است این لوازم را بخرید.

این لوازم و تجهیزات عبارتند از؛

عینک شنا

عینک یکی از اصلی‌ترین وسایل شنا است که پس از مطرح کردن پرسش برای رفتن به استخر و شنا چه وسایلی لازم است؟ به ذهن هر شخصی متبادر می‌شود. عینک شنا وسیله‌ای است که مانع از ورود آب به چشم شده و در نتیجه از چشمان شما در برابر کلر آب و بروز حساسیت های احتمالی ناشی از برخورد آب با چشم ها محافظت می‌کند.

عینک های شنا در انواع و اقسام مختلف تولید می‌شوند و شما می‌توانید بسته به نیاز و سایز صورت و بودجه خود یکی از آن ها را تهیه کنید. فقط اگر می‌خواهید در کلاس شنا شرکت کنید و به همین خاطر قرار است عینک مدت زیادی روی چشمان شما باشد، عینک خیلی سفت که فشار زیادی به اطراف چشم وارد می‌کند نخرید. این مدل عینک ها با نام عینک مسابقه شناخته می‌شوند و برای استفاده کوتاه مدت در حد چند دقیقه مناسبند نه استفاده طولانی مدت.

کلاه شنا

کلاه از دیگر لوازم ضروری و وسایل شنا در استخر است که استفاده از آن در استخرهای عمومی هم برای بانوان و هم برای آقایان اجباریست، چرا که مانع از افتادن تارهای مو در آب می‌شود و به نوعی بهداشت شخصی به حساب می‌آید و هم این که از برخورد مستقیم آب با مو و آسیب رسیدن به مو جلوگیری می‌کند و مزیت سوم آن نیز این است که مانع از ریختن موها جلوی چشمان شما می‌شود.

مایو شنا

مایو شنا را تقریبا همه می‌شناسند و از کاربرد آن نیز مطلعند! در حال حاضر مایوها تنوع بسیار بالایی دارند که شما بر حسب جنسیت و راحتی خود می‌توانید یکی از آن ها را خریداری نمایید.

دماغ گیر و گوش گیر

دومین تجهیزاتی که قطعا بیشتر افراد در پاسخ به سوال برای رفتن به استخر و شنا چه وسایلی لازم است؟ خواهند گفت همین دماغ گیر و گوش گیر هستند. این دو وسیله که غالبا جنس سیلیکونی دارند مانع از ورود آب به بینی و گوش های شما می‌شوند پس اگر در هواگیری مشکل دارید و همین باعث ورود آب به بینی‌تان می‌شود یا این که بعد از بیرون آمدن از استخر احساس درد در ناحیه گوش می‌کنید بهتر است از این دو وسیله استفاده کنید.

فین و کفی شنا

فین شنا یکی از تجهیزاتی است که هنگام شنا کردن می‌توانید آن ها را بپا کنید و کفی نیز دقیقا مثل فین است که به دست ها متصل می‌شود. این دو وسیله به شما کمک می‌کنند تا در حین اجرای حرکات دست و پا قدرت و سرعت بیشتری داشته باشید.

استفاده از کفی و فین شنا به شناگران مبتدی چندان توصیه نمی‌شود زیرا همانطور که گفته شد سرعت و قدرت شما را افزایش داده و اعتماد به نفس کاذب به شما می‌دهند و همین باعث می‌شود تا در آینده دچار مشکل شوید و نتوانید آنطور که باید تکنیک های شنا را به درستی اجرا کنید.

 

برای رفتن به استخر و شنا چه وسایلی لازم است؟

 

لوازم کمک آموزشی شنا و کاربرد آن ها

حال اگر در حال یادگیری شنا هستید یا این که قصد دارید در دوره آموزش شنا ثبت نام کنید، باید علاوه بر وسایل شنا در استخر یک سری وسیله کمک آموزشی شنا هم تهیه کنید که مهمترین آن ها عبارتند از؛

اسنورکل شنا

اسنورکل وسیله‌ای است که در تنفس و هواگیری به شما کمک می‌کند، با وجود این وسیله دیگر نیازی نیست برای هواگیری سرتان را بیرون از آب بیاورید یا تمام حواس و تمرکز خود را بر روی هواگیری و نفس کشیدن منعطف کنید و به این ترتیب از یادگیری تکنیک های مهم‌تر باز بمانید.

البته حتی با وجود اسنورکل شنا نیز حتما باید هواگیری را تمرین کنید چون امکان دارد در مسابقات یا آزمون ها استفاده از این وسیله ممنوع باشد. در ضمن این وسیله مختص شناگران مبتدی نیست و بسیاری از شناگران حرفه‌ای نیز در تمرینات طولانی مدت از آن استفاده می‌کنند.

تخته شنا (Board Swimming)

تخته شنا همانطور که از نامش پیداست یک تخته پلاستیکی سبک است که تعادل شما را در شنا کردن و مخصوصا در حین آموزش و تمرین حرکات پا افزایش می‌دهد، بنابراین این وسیله بیشتر برای افراد مبتدی و در حال آموزش کاربرد دارد اما شناگران حرفه‌ای هم گاها در حین اجرای حرکات پا از آن استفاده می‌کنند.

نودل شنا

نودل شنا یک وسیله ساخته شده از فوم پلی اتیلن است که غالبا در اندازه 170 سانتی متری ساخته می‌شود و به دلیل وزن بسیار سبکی که دارد روی آب شناور می‌مانند و شما برای حفظ تعادل می‌توانید از آن استفاده کنید.

نودل شنا علاوه بر حفظ تعادل شناگران کاربردهای دیگری هم دارد مثلا برای حفظ تعادل افراد در آب درمانی و انجام حرکات فیزیوتراپی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازوبند شنا، حلقه و جلیقه نجات

بازوبند، حلقه و جلیقه نجات از جمله وسایل شنا برای بچه ها هستند که به دلیل هوایی که در داخلشان پر شده، کودک را روی آب شناور می‌کنند و مانع از فرو رفتن کودک زیر آب می‌شوند و در نتیجه هم ترس کودک از آب را از بین می‌برند و هم این که روند آموزش شنا به کودک را تسریع می‌بخشند.

دوقلو شنا

دوقلو نیز یک جسم سبک است که داخل مایو یا در بین دو مچ پا یا میان دو زانو قرار می‌گیرد و به این ترتیب تعادل بدن شما را بالا می‌برد. البته در حال حاضر از این وسیله به تعداد بالا و برای حفظ تعادل استفاده نمی‌شود بلکه فقط برای جلوگیری از منقبض کردن بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس حتی اگر مربی در ترم های اول آموزش به شما استفاده از دوقلو را پیشنهاد داد، از آن استفاده نکنید مگر برای قسمت هایی از بدن که به صورت ناخودآگاه آن را منقبض می‌کنید و به این ترتیب آن قسمت از بدن شما شناور بودن خود را از دست می‌دهد. زیرا در صورت استفاده بیش از حد از دوقلو، به آن عادت خواهید کرد و پس از مدتی دیگر قادر به حفظ تعادل بدن بدون آن نخواهید بود.

 

تجهیزات کمک آموزشی شنا – اسنورکل

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به کامل‌ترین شکل به پرسش لوازم شنا چیست و چه کاربردهایی دارند؟ پاسخ دهیم و لوازم شنا و کاربرد آن ها را به شما معرفی کنیم. اکنون با خیالی آسوده و اطلاعات کافی می‌توانید تجهیزات شنای مورد نیاز خود را بخرید و از آن ها استفاده کنید، فقط حتما به نکات گفته شده درباره فین و کفی و دوقلو شنا توجه داشته باشید! این نکات تجربه چندین ساله مربیان فراشنا است که ما در اختیار شما قرار دادیم.

در آخر این که برای یادگیری شنا تحت نظر مربیان متخصص خانم، آقا و مربی مختص کودکان فقط کافیست در دوره های آموزشی فراشنا جستجو کرده و دوره مورد نظر خود را انتخاب و در آن ثبت نام کنید.

 


در ادامه بخوانید : چرا باید شنا کنیم؟


فراشنا
تیم تخصصی آموزش شنا و ورزش های آبی

برای ارتباط بیشتر با ما و مشاورین ما با پیج اینستاگرام ما همراه باشین!

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.5]